Sposoby na zabezpieczenie płatności przy sprzedaży nieruchomości

Podpisując akt notarialny jako sprzedający musisz pamiętać że własność na kupującego przejdzie w momencie podpisania aktu. Zadaniem sprzedającego jest odpowiednio się zabezpieczyć. Zabezpieczeniem stosowanym w aktach z płatnością po umowie jest oświadczenie strony kupującej o poddaniu się egzekucji z art. 777 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Pozwala ono sprzedającemu w razie braku zapłaty za przedmiot umowy pójść do komornika, który przeprowadzi egzekucję. Nie jest tajemnicą to że problemy z płatnością i ewentualna egzekucja dla obu stron nie jest zbyt dobrą sytuacją. Poniżej zostały przedstawione sposoby na zabezpieczenie płatności i uniknięcie kłopotów.

Płatność przed aktem

Opcja wyjątkowo korzystna dla sprzedającego, jednocześnie bardzo ryzykowna dla kupującego. W momencie gdy do aktu nie dojdzie to nabywca będzie w kiepskiej sytuacji. Jednocześnie może być mu trudno odzyskać środki. Nawet jeżeli masz pewność co do strony sprzedającej musisz wziąć pod uwagę że, czasem do aktu nie dochodzi z powodu wypadku, śmierci i innych przyczyn niezależnych.

Szybki przelew

Jest to teoretycznie najbardziej dostępna metoda, którą można wykonać na wiele sposobów. Przelew strona kupująca wykonuje za pośrednictwem bankowych systemów transakcyjnych lub systemem telefonicznym w kancelarii notarialnej podczas przerwy w akcie. Plusem jest to że można go wykonać po odczytaniu i przed podpisaniem aktu , a strona sprzedająca otrzyma środki przed przeniesieniem własności.

Płatność natychmiastowa

Większość banków oferuje obecnie przelewy natychmiastowe, czyli księgujące się na rachunku drugiej strony transakcji w ciągu kilku minut. Minusem jest to że nie wszystkie instytucje finansowe pozwalają na dokonanie takiego przelewu pomiędzy rachunkami danych banków oraz kwota transakcji jest ograniczona regulaminami usługi. Zazwyczaj w jednej dyspozycji można przesłać do 10.000 lub do 100.000 złotych. Przed umówieniem się na taki rodzaj płatności skontaktuj się z bankiem w celu sprawdzenia swoich możliwości.

Przelew SORBNET

Pozwala w czasie około 15 minut przesłać środki pomiędzy rachunkami w różnych bankach. Jest zdecydowanie wolniejszy niż zlecenie natychmiastowe ale nie ma ograniczeń co do kwoty. Istotną sprawą jest że jeżeli decydujesz się na tą formę płatności to termin aktu musisz umówić w dni robocze i przed godziną 13, by mieć jeszcze czas na odczytanie aktu. Tego typu forma płatności jest możliwa do wykonania zazwyczaj do godziny 14 lub 15, jeżeli dyspozycja jest złożona później to prawdopodobnie zostanie zaksięgowana w kolejnym dniu rozliczeniowym.

Przelew wewnątrz bankowy

Jeżeli strony posiadają rachunek w tym samym banku to znajdują się w najlepszej sytuacji. Zlecony przelew standardowy zostanie zaksięgowany natychmiast niezależnie od dnia i godziny oraz będzie też najtańszą formą płatności. Dla najbardziej zaangażowanych kupujących jest możliwa opcja otwarcia rachunku w banku sprzedającego, a po transakcji wypowiedzenie umowy.

Depozyt u notariusza

Zdecydowanie najlepsza i najbardziej profesjonalna forma płatności, aczkolwiek wymaga wniesienia dodatkowej opłaty w kancelarii. Notariusz na ten cel sporządza protokół, w którym określane są warunki wypłaty wpłaconych na rachunek kancelarii notarialnej środków. Sprzedający przy tej formie płatności ma pewność że, po zawarciu umowy otrzyma środki. Kupujący natomiast w przypadku gdy do umowy nie dojdzie otrzymuje zwrot swoich środków.

Powyższe sposoby to klucz do bezpiecznej transakcji. W przypadku kredytu hipotecznego to bank przelewa środki sprzedającemu. Warto zastosować przedstawione możliwości do płatności kwoty wkładu własnego, którą to część płaci bezpośrednio kupujący sprzedającemu.

Zakup nieruchomości wiąże się z płatnością dużych kwot, warto pamiętać o wszelkich zasadach ostrożności. Ze strony banku po zleceniu tego rodzaju przelewu należy spodziewać się telefonu potwierdzającego dokonanie transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *