Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania? – Checklista

Zakup nieruchomości to spory wydatek i często decyzja na całe życie. Nie jest wątpliwością, więc że musisz dobrze przemyśleć decyzję, i dokładnie sprawdzić wszystkie elementy przedmiotu zakupu. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie? Czy warto korzystać z checklisty?

Na wstępie wypytaj właściciela

Przed obejrzeniem mieszkania, często musisz odbyć rozmowę telefoniczną z obecnym właścicielem lub pośrednikiem. Na tym etapie zapytaj o czynsz i jego składniki oraz o przeciętne koszty utrzymania mieszkania. Na wysokość czynszu w przypadku mieszkania własnościowego wpływa głównie fundusz remontowy, zapytaj więc rozmówcy o to co ostatnio zostało wykonane na terenie wspólnoty. Przydatny przy podjęciu decyzji może być rzut mieszkania oraz lista rzeczy, które pozostają na wyposażeniu lokalu po sprzedaży. Nie zapomnij również zapytać o parking!

Oględziny nieruchomości

Oglądając mieszkanie, warto zwrócić uwagę jeszcze przed wejściem na stan budynku oraz sąsiedztwo, zarówno pod względem infrastruktury jak i samych mieszkańców. W mieszkaniu poza samym stanem wizualnym zwróć uwagę na to czego nie widać, a dokładnie:

  • instalacje – dopytaj właściciela kiedy były wymieniane, zarówno chodzi tu o instalacje w mieszkaniu jak i te w częściach wspólnych,
  • szczelność i stolarki okiennej – to ważny aspekt, ewentualna wymiana wiąże się ze sporym kosztem i bałaganem,
  • rodzaj ogrzewania,
  • ślady i zapach grzybów oraz wilgoci,
  • zapach ogólny – często brzydki zapach wiąże się z owadami w mieszkaniu,
  • ślady po zalaniach – często świadczą o wadzie technicznej budynku.

Oglądając każde pomieszczenie zwróć uwagę czy podłoga jest równa, i nie pływa. Przy ścianach zwróć uwagę na to, czy są położone gładzie. Spójrz na elementy budynku również pod kątem ewentualnych śladów pękania.

Korzystaj z “Checklisty”

Oglądając wiele mieszkań, ciężko zapamiętać o każdym aspekcie. Warto więc korzystać z wcześniej przygotowanej checklisty, gdzie wynotujesz wszystkie istotne kwestie mogące wpłynąć na ewentualną decyzję i spowodują że wybierze najbardziej optymalny wariant.

Poniżej załączam checkliste, z której korzystam osobiście podejmując decyzję o zakupie:

Checklista – CywlnoPrawni.pl – KLINIJ ABY POBRAĆ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *