Licytacje komornicze, przewodnik dla zainteresowanych

Wokół tego jak działają licytacje komornicze narosło bardzo wiele legend, jest to zdecydowanie jedna z najmniej przyjemnych form zakupu ale dająca możliwość uzyskania niższej ceny. W wielu przypadkach jednak z korzyścią dla obu stron można pominąć licytację.

Gdzie szukać informacji na temat licytacji komorniczych 

Oficjalną i jednocześnie jedyną bezpieczną stroną z licytacjami komorniczymi jest licytacje.komornik.pl, znajdują się na niej obwieszczenia dodawane bezpośrednio przez kancelarie komornicze oraz informacje o terminach opisów i oszacowania.

Informację o terminach opisów i oszacowania

Komornik w obwieszczeniach o terminie i opisie oszacowania zawiadamia uczestników postępowania. Dla osób niewatajemczniczonych nic ciekawego, jednak dla inwestorów na rynku nieruchomości jest to główne źródło informacji o zadłużonych nieruchomościach, które można nabyć przed licytacją. Oczywiście w tym wypadku jest wiele zmiennych jak porozumienie się z komornikiem, wierzycielami oraz samym dłużnikiem. Niezaprzeczalnie jest to źródło sporych okazji na rynku nieruchomości pozwalających kupić nieruchomość przed innymi uczestnikami rynku i jednocześnie pomóc dłużnikowi

Wyszukiwarka licytacji komorniczych

Wyszukiwarka sama w sobie jest bardzo intuicyjna, można w niej określić wyszukiwanie po terminie obwieszczania lub terminie licytacji. Polecam jednak przy wyszukiwaniu konkretnych lokalizacji określać całe województwa, szczególnie w przypadku mniejszych miast, niestety często zdarzają się tam błędy.

Sprawdzenie nieruchomości

Jeżeli zainteresuje Cię już jakąś nieruchomość to konieczne będzie sprawdzenie jej przed licytacją. Lista rzeczy, które należy sprawdzić jest długa i liczy się w niej indywidualne podejście. Często konieczna będzie pomoc osób, których fachowa wiedza będzie potrzebna do lepszej oceny sytuacji. Najważniejsze elementy wymagające sprawdzenia to:

  1. Czy nieruchomość jest zamieszkała;
  2. Służebności i praw dożywocia nie znajdujących pokrycia w cenie;
  3. Najemcy lub dzierżawcy, których łączy z właścicielem umowa;
  4. Wady techniczne nieruchomości;
  5. Legalność zabudowy;
  6. Dostęp do drogi publicznej;
  7. Czy na nieruchomości ktoś składuje niebezpieczne odpady.

… etc.

Wiele z tych informacji można odnaleźć w operacie szacunkowym, który zawsze przed licytacją sporządza rzeczoznawca majątkowy na zlecenie komornika. Zazwyczaj są to operaty, które uprawniona osoba przygotowuje bardzo dokładnie, należy być jednak skrupulatnym i ostrożnym. 

Przystąpienie do licytacji komorniczej

Jeżeli już podejmiesz decyzje o uczestniectwie w licytacji musisz liczyć się z wpłatą wadium, które stanowi 10% wartości nieruchomości określonej w operacie szacunkowym. Określone wadium musi znaleźć się u komornika dzień przed licytacją, formy zapłaty są określone w obwieszczeniu o licytacji.

Rozliczenie 

W przypadku wygrania licytacji, wadium zaliczane jest na poczet ceny. Nie uiszczenie pozostałej sumy powoduje utratę wpłaconej sumy. W przypadku nie złożenia najwyższej oferty, wadium zostaje zwrócone. Po zakupie musisz liczyć się z koniecznością zapłaty podatku PCC w wysokości 2%, jeżeli nieruchomość nie jest sprzedawana z podatkiem VAT.

Emocje, a licytacje komornicze

Sama licytacja to zawsze emocje, czasem podsycane przez osoby trzecie. Warto przed przystąpieniem do licytacji określić maksymalną możliwą ofertę i zapisz ją Sobie na kartce aby twardo trzymać się założonego budżetu. Szczególnie że zainteresowanie nieruchomościami, a tym samym licytacjami w ostatnim czasie rośnie. W szczególności widać to w przypadku gruntów: Artykuł o cenach działek – CywilnoPrawni.pl

1 Komentarz

Komentarze są wyłączone.