Protokół przekazania nieruchomości, czyli najważniejsza czynność do zrobienia po akcie.

Jeżeli zakupisz swoją wymarzoną nieruchomość i dokonasz za nią zapłaty lub znajdziesz się po stronie sprzedającego. To czas na kolejny krok czyli prawidłowe wypełnienie protokołu przekazania nieruchomości. Warto poświęcić tej czynności więcej czasu by móc następnie szybko zawrzeć nowe umowy z dostawcą i nie ponosić dodatkowych kosztów.


Kwestia jest bardzo istotna i dotyczy obu stron transakcji.

Protokół przekazania nieruchomości będzie w późniejszym etapach służył m.in. do rozliczeń opłat mediowych i błędy w nim mogą sporo kosztować obie strony. W prawidłowo sporządzonym protokole warto ująć wszelkie dane, które mogą być przydatne przy dalszym użytkowaniu nieruchomości (np. kod do bramy). Warto pamiętać, że przekazanie nieruchomości często odbywa się w trudnych warunkach np. bez wygodnego miejsca do pisania. Jeżeli wybierzesz zbyt skomplikowany protokół, utrudnisz Sobie to zadanie.

Pamiętaj o numerach liczników

Istotną rzeczą, która w ostatnich latach uległa zmianie to przede wszystkim wpisywanie w protokole numerów liczników. Czynności tej wymagają zarówno zarządcy jak i dostawcy mediów. Działanie to motywowane jest chęcią zapewnienia ochrony podczas spisywania stanów liczników z szafy w budynku wielorodzinnym. Niestety, bardzo łatwo jest się pomylić i zanotować dane sąsiada.

Brak możliwości zlokalizowania lub odczytu licznika

Jeżeli nie udało Ci się odnaleźć licznika lub dostęp do niego jest ograniczony to w protokole należy wpisać “brak dostępu” i jak najszybciej udać się do dostawcy mediów. Pozwoli to na dokonanie odczytu przez uprawnioną osobę, a następnie rozliczenie płatności przed podpisaniem nowej umowy.

Kiedy standardowy protokół przekazania nieruchomości to za mało?

Przed przepisaniem mediów warto również zweryfikować czy dany dostawca mediów nie wymaga wypełniania formularza na swoim druku lub przygotował formę przepisania liczników online. W takim przypadku ten formularz jest zazwyczaj jednocześnie wnioskiem o zawarcie umowy.

Wzory protokołów przekazania nieruchomości

Dla czytelników bloga przygotowałem wzory protokołów przekazania nieruchomości, z których korzystam osobiście. Poniżej znajdują się linki.

Zapraszam do skorzystania z powyższych protokołów.

Powodzenia!